اوزاق یوللار/راههای دور

ادبی،فرهنگی،اجتماعی و اطلاع رسانی

 

         

                                      

                                                                              تهیه کننده:ع.علیائی کلیان(یاشیل)

                                                                                ۱۵/۰۷/ ۱۳۸۸ ـ هجری ـ شمسی  

 

 

        اولین جشنواره بزرگ ادبی استاد شهریار به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی(تبریز)،اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان،انجمن فرهنگی و ادبی استاد شهریار ملکان و مشارکت بی نظیر شورای اسلامی شهر و شهرداری ملکان در یکصد کیلومتری شهر تبریز و در حاشیه جنوب شرقی دریاچه اورمیه برگزارگردید.

 

این جشنواره که در روز جمعه دهم مهرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و هشت هجری ـ شمسی به دو زبان ترکی و فارسی از ساعت ده صبح آغازگردید،در نوع خود کم نظیر و شاید هم بی نظیربود.هماهنگی و سازماندهی مناسب،احساس مسئولیت برگزارکنندگان و متولیان جشنواره و ترکیب هیئت داوران قوی،در مجموع توانست رضایت شرکت کنندگان را بدست آورد.

 

شرکت کنندگان جشنواره که شامل،شاعران،نویسندگان،ادیبان،محققین و همچنین علاقمندان هنر و ادبیات ترکی و فارسی و جملگی از ارادتمندان استاد شهریار بشمار می رفتند،از شهرهای تهران،تبریز،کرج، شهریار،قم،ساوه،اورمیه،زنجان ،اردبیل، مشگین شهر(خیاو)،بوستان آباد،آذر شهر(توفارقان)،بناب،عجب شیر، میانه،ملکان، سلماس و ...  با عشق و علاقه مثال زدنی در این جشنواره حضور پر رنگ داشتند.

 

شاعران و محققان از یک ماه پیش آثار خود را به منظور بررسی هیئت داوران به دبیرخانه جشنواره واقع در شهرستان ملکان ارسال نموده بودند.هیئت داوران جشنواره را شاعران و نویسندگانی همچون:شاعر،نویسنده و مترجم نام آشنای کشور جناب آقای رسول یونان، محقق،شاعر و نویسنده شهیر جناب آقای سیدحیدر بیات و همچنین استاد راهب مازندرانی و شاعران و نویسنده گان دیگری همچون: آقایان درگاهی،همت شهبازی و محمد صبحدل تشکیل می دادند.

 

قالب اشعار ارسالی،کلاسیک،اوزان هجائی و همچنین شعرنو و سپید بود.موضوعات اشعار نیز در حوزه شهریار شناسی و یا آزاد انتخاب گردیده بود.نکته جالب توجه اینکه اشعار نو و سپید که به جوانان اختصاص داشت در جشنواره بالاترین مقام را به خود اختصاص داد.چندین غزل ترکی و فارسی نیز در جشنواره مقام در خور توجه ای کسب کرد.برترین های جشنواره را شش نفر از شاعران نوگرا و صاحبان آثار پست مدرنیزم آز آن خود نمودند.برگزارکنندگان جشنواره علاوه بر شش اثر مزبور به تعداد دیگری از شاعران،نویسندگان و محققان حوزه ادبیات ترکی و ادبیات فارسی جوایزی را اختصاص دادند.

 

در خلال برگزاری جشنواره موسیقی عاشیقی به رهبری عاشیق دهقان که از نوازندگان چیره دست ساز در شهر زیبای اورمیه بوده و از شهرت جهانی برخوردار می باشد،اجرا گردید.عاشیق دهقان با صدای سحر آمیز و دل انگیز ساز و آواز خود طراوت خاصی به مجلس بخشید.عاشیق بهار از شهرستام میاندوآب(قوشاچای) و عاشیق علسگر از شهر ملکان نیز با هنرنمائی خود شرکت کنندگان جشنواره را به وجد آورده و مورد تحسین شرکت کنندگان قرار گرفتند.شایان ذکر است عاشیق علسگر تنها پانزده بهار از عمر خود را سپری کرده است.

 

پس از ارائه گزارش فیروز فرج زاده دبیر انجمن ادبی استا شهریار ملکان و دبیر جشواره شاعران مختلفی در چندین نوبت از جمله:آقایان( نوراللهی،حمید عیوضی،مرتضی جودت،مرتضی سلمانی،محمود ابراهیمی،مهرعلی علی پور،براتعلی فتح اللهی،علیرضا آقازاده،کریم گل اندام،محمد نوین(باراز)،فاتحی،قادر جعفری،زمان پاشازاده،ایلیاد موسوی و کریم گل اندام) و همچنین خانم ها(سیما صاحبی،رباب طاهری،سولماز محمد زاده"ساوالان قیزی"،منیره پور اکبران"اولکر اوجقار" با اشعار دلنشین خود شرکت کنندگان را به وجد آوردند.

ضمنا استاد گرانقدر زبان و ادبیات و شهریار شناس کشور جناب اقای دکتر حسین محمدخانی(گونئیلی) نیز با مقاله ارزنده ی خود که در خصوص اشعار شهریار و معاشرت او با عموم و چگونگی استفاده و بهره مندی استاد شهریار از ادبیات شفاهی مردم بعنوان پشتوانه شعری خود سخن به میان آوردند.

 

یادگار گرانقدر استاد شهریار جناب آقای هادی بهجت تبریزی نیز با بیانات شیوا و ارزنده خویش،از نحوه مراودت استاد شهریار با اساتید صاحب نام خویش که همواره استاد شهریار از آنها به احترام یاد کرده است مواردی را متذکر شدند.

 

برگزیدگان برتر جشنواره همانطوریکه ذکر گردید،شش نفر از جوانان بودند که اسامی آنان به شرح ذیل می باشد:

۱- ایلیاد موسوی از شهرستان سلماس نفر اول

۲- سولماز محمد زاده(ساوالان قیزی) از شهرستان خیاو(مشگین شهر)

۳-منیره اکبر پوران(اولکر اوجقار) بعنوان نفر سوم از تبریز

۴- زمان پاشازاده نفر برگزیده چهارم از شهرستان خیاو(مشگین شهر)

۵ - محمد نوین(باراز) غزل سرا،بعنوان نفر پنجم از شهرستان مراغه

۶- قادر جعفری به عنوان نفر ششم از مغان    

 

 

تعدادی از اشعار ارسالی به جشنواره را به همراه خاطراتی از شهرهای تبریز و ملکان و همچنین زیبائی های شاه گولی (برکه شاه)،که یادگار دوران صفویه و آغ قویونلوها در شهر باستانی تبریز می باشد را در ادامه گزارش ارائه خواهیم کرد.

                                                                                          ادامه دارد.  

| چهارشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۸ | 19:12 | عماد یاشیل| |

Design By : shotSkin.com