اوزاق یوللار/راههای دور

ادبی،فرهنگی،اجتماعی و اطلاع رسانی

 

 

                خوانندگان صمیمی وبلاگ"اوزاق یوللار" در راستای آشنایی بیشتر با شاعران و نویسندگان معاصر بر آن شدیم تا گفتگوی ویژه ای را با یکی از چهره های صمیمی مطبوعاتی و ادبی معاصر،سرکار خانم "دکتر شادی باباخانی" انجام داده و در این پست درج نماییم.امیدوارم مورد پسند و رضایت شما بزرگواران قرار گیرد. 

دکتر شادی باباخانی در سال ۱۳۶۰ ـ (ه ـ ش) در تهران بدنیا آمد،وی تحصیلات متوسطه ی خود را در رشته ی علوم تجربی به پایان رسانید و سپس به منظور ادامه تحصیل وارد رشته ی دکتری حرفه ای دندانپزشکی در شهر تهران شد و با موفقیت تمام،تحصیلات عالی خود را به اتمام رسانیده و در حوزه ی تخصصی دندانپزشکی وارد بازار کار گردید.

دکتر شادی باباخانی از همان دوران کودکی علاقه ای زیادی به رشته ی دندانپزشکی داشت و دوست داشت وارد حرفه ای شود که نیاز به تمرکز فراوان داشته باشد!همچنین وی علاقمند بود که در آینده به نویسنده ی بزرگی مبدل شود،بطوریکه همیشه نویسندگان بزرگ را اولگوهای هنری خود قرار می داد!

دکتر شادی باباخانی در دوران دانشجویی ضمن اولویت قرار دادن تحصیل به فعالیتهای جنبی فرهنگی و ادبی(داستان نویسی) در مطبوعات پرداخت،بطوریکه در سالهای  ۱۳۸۴ـ۱۳۸۱ ـ (ه ـ ش) نامبرده فعالیتهای خود را در روزنامه های "جام جم" و "همشهری" به عنوان خبرنگار آزاد ادامه داد و در این سالها در مجلات "سروش نوجوان" و "کانون خانواده" و سایر نشریات داستان های ادبی و مقالات خود را منتشر ساخت.با همت و ابتکار ایشان در مجله ی کانون خانواده ستون "خاطرات دانشگاه" ایجاد و وی در آن نسبت به نوشتن ۶۰ عنوان داستان کوتاه مبادرت نمود.

بی شک دکتر شادی باباخانی از چهره های فرهیخته و پرتلاشی است که علیرغم فعالیت در حوزه ی طب،در حوزه های فرهنگی،ادبی و اجتماعی نیز آثار ارزشمندی را تقدیم علاقمندان نموده است.همچنین دل نوشته ها و مقالات علمی،ادبی،جامعه شناختی و فلسفی وی نیز سالهاست در عرصه ی مجازی(سایتها و وبلاگها) درج می گردد.دکتر شادی باباخانی را میتوان یکی از بی ادعاترین نویسندگان معاصر دانست که از محبوبیت بسیاری در میان ادب دوستان برخوردار هست.

اینجانب ضمن آرزوی توفیق روزافزون برای این چهره ی خدوم،برای خوانندگان محترم و با حوصله ی وبلاگ اوزاق یوللار نیز شادکامی و بهروزی آرزومندم.

 

                                                عسگر علیائی کلیان(یاشیل) 

 

 

سوال ۱ـ سرکار خانم دکتر باباخانی ضمن عرض سلام و تبریک عید خجسته فطر و تشکر از اینکه علیرغم ضیق وقت،وقت تان را در اختیار ما قرار دادید،لطفا ضمن معرفی خود بفرمائید که در چه سالی و در کجا متولد شده اید؟

ج سوال ۱ـ بیش از همه چیز از لطف شما ممنونم و از این که با ذوق و خلاقیت خود که امکان چنین مصاحبه هایی را فراهم می نمایید.بنده شادی باباخانی هستم و در سال ۱۳۶۰ ـ (ه ـ ش) در شهر تهران بدنیا آمده ام. 

سوال ۲ـ چرا و به چه دلیلی نویسندگی را انتخاب کردید،آیا از دوران کودکی این زمینه در شما وجود داشت؟

ج سوال ۲ـ رویای تبدیل شدن من به یک نویسنده بزرگ از همان دوران کودکی همرا من بود.در حقیقت می توانم بگویم نوشتن و خواندن برای من همیشه یک ابزار مفید برای رسیدن به آرامش و فراموش کردن دغدغه های عادی زندگی بوده است و خوب با گذشت زمان و خواندن کتابهای تخصصی تر،کم کم حوزه جامعه شناختی جایگزین داستان و رمان شد.البته هنوز هم که هنوز است گاهی دلم برای همان کتابهای ساده دوران کودکی تنگ می شود!

سوال ۳ـ از چه زمانی وارد فعالیت در فضای مطبوعات و به عباتی وارد حوزه ژورنالیستی شده و چه فعالیتهایی را تاکنون  انجام داده اید؟

ج سوال ۳ـ من از دوران دانشجویی وارد فعالیتهای مطبوعاتی(روزنامه نگاری و داستان نویسی) شدم.همچنین از سال 81 تا 84 در روزنامه های جام جم و همشهری به عنوان خبرنگار آزاد فعالیت داشتم و هم زمان در مجله های مختلف مثل" سروش جوان" و" کانون خانواده" و ... هم داستان کوتاه می نوشتم . یک بخشی وجود دارد در مجله کانون خانواده به نام خاطرات دانشگاه که من برای اولین بار آن را در این مجله ایجاد کردم و حدود شصت داستان کوتاه هم در موردش نوشتم!

 سوال ۴ـ به چه علتی رشته ی دندانپزشکی را برای تحصیلات عالی خود انتخاب کردید؟

ج سوال ۴ـ علت انتخاب رشته دندانپزشکی برای من یک علاقه شخصی از دوران کودکی بود،ضمن اینکه همیشه دلم می خواست شغلی داشته باشم که در آن کمتر صحبت کنم و بیشتر تمرکز داشته باشم.

 سوال ۵ـ آیا تاکنون از شما اثری هم بصورت کتاب منتشر شده است،لطفا عنوان نمائید؟

ج سوال ۵ـ در حال حاضر یک رمان نوشته ام که در وزارت ارشاد منتظر دریافت مجوز است و در کنار آن دارم روی رمان دیگری کار می کنم که امیدوارم تا یکی دو ماه آینده تمام شود و بتوانم آن را به دست ناشر بسپارم.

 سوال ۶ـ توصیه شما به عنوان یک نخبه به قشر جوان جامعه و هم نسل خود چیست؟

ج سوال ۶ـ البته من هنوز خودم را در جایگاهی نمی بینم که بخواهم به افراد هم نسل خودم توصیه ای بکنم،ولی به عنوان یک پیشنهاد می گویم که یکی از چیزهایی که در تعالی روح انسان موثر است،خواندن کتاب است.بنابر این اگر کسی واقعا دوست دارد در زمینه روحی و فکری پیشرفت داشته باشد،باید خواندن کتاب را حال در هر زمینه ای که باشد به یکی از اولویتهای خود تبدیل کند.

 سوال ۷ ـ به چه حوزه هایی از نویسندگی علاقه دارید و به عبارتی قلم می زنید؟

ج سوال ۷ ـ در حال حاضر من بیشتر علاقمند به مباحث جامعه شناسی و فلسفی هستم و در کنار اینها رمان و داستان کوتاه را هم همیشه دنبال کرده ام.همانطوریکه شما میدانید بیشتر آثار من در حوزه ی داستان نویسی و رمان بوده ولی مقالاتی در زمینه های جامعه شناختی و فلسفه نیز منتشر ساخته ام.

 سوال ۸ ـ شما موفقیت انسانها را چگونه تعریف می کنید،آیا تعریف خاصی می توان برای آن ارائه نمود؟!  

ج سوال ۸ـ به عقیده من تعریف موفقیت یک تعریف نسبی است و موفقیت از دیدگاه هر فردی مفهوم مجزایی دارد،اما ساده ترین تعریفی که شاید بتوان برای آن در نظر گرفت این است که شما به عنوان یک انسان وقتی به گذشته خود نگاه می کنید به این نتیجه برسید که توانسته اید به بسیاری از آرزوها و رویاهای خود دست یافته و از زندگی در شرایط فعلی احساس خوبی داشته باشید. 

 سوال ۹ـ به مسافرت هم علاقه دارید،دوست دارید بیشتر به کدام مناطق سفر کنید؟

ج سوال ۹ـ من به مسافرت علاقه زیادی دارم و بیشتر دلم می خواهد به نقاط دور دست و ناشناخته ای که کمتر کسی دوست دارد به آن نقاط سفر کند بروم . مثلا کویر یا کوههای دور افتاده که طبیعت بکر و دست نخورده ای دارد و سکوت و آرامش را در آنها می شود به وضوح احساس کرد.

سوال ۱۰ـ در پایان بار دیگر از شما تشکر و قدردانی می کنم که دعوت ما را برای این گفتگوی صمیمانه پذیرفته و به تک تک سوالاتمان پاسخ دادید،ضمنا چنانچه مورد خاصی باشد به خوانندگان گرامی وبلاگ بیان فرمائید؟

ج سوال ۱۰ـ من هم از اینکه مرا برای این مصاحبه شایسته دانستید از شما تشکر می کنم و امیدوارم در ادامه این مسیر همچنان موفق و پیروز باشید.همچنین برای خوانندگان دوست داشتنی وبلاگ اوزاق یوللار نیز بهترین ها را آرزو می نمایم.

 

سایتها و وبلاگهای مرتبط:

۱ـ وبلاگ دکتر شادی باباخانی:

http://shadi-b.blogfa.com/

 

| یکشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۰ | 11:53 | عماد یاشیل| |

Design By : shotSkin.com